Staré Jesenčany

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Aktuality-archiv > Měření hluku z letiště začne za dva týdny

Měření hluku z letiště začne za dva týdnyDatum konání:
27.9.2012

Odborná firma, na základě smlouvy s Armádou ČR, začne zhruba za dva týdny měřit hluk z leteckého provozu v okolí pardubického letiště. S výsledky, které budou vyhodnoceny v listopadu, vedení letiště seznámí představitele města, městských obvodů a okolních obcí i zástupce občanských iniciativ stěžujících si na nadměrný hluk z letového provozu.

„Zástupci společnosti Ekola Group nás dnes seznámili se způsobem, jakým bude měření probíhat. V průběhu cca čtyř dnů bude nad letiště simulován letecký provoz simulující průměrné letové dny v období od května do října 2012. Měření bude probíhat synchronizovaně na 12 místech, z toho na dvou nepřetržitě po 24 hodin, na ostatních během dne a tří hodin v noci“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Přístroje na nepřetržité měření budou umístěny na pozemcích občanů v Dražkovicích a Popkovicích, kteří si na hluk stěžují nejvíce, tedy na vzletové a přistávací trase letadel. Ostatní aparatury budou umístěny v okolí letiště, například v jižní části města, v Nemošicích, ve Starém Máteřově či Starých Čívicích. „Hluk bude kontinuálně snímán ve dvou dnech, pravděpodobně mezi 8. a 12. říjnem, záležet ale bude na klimatických podmínkách a letovém provozu a také na tom, zda majitelé zpřístupní pro měření své pozemky,“ konstatovala primátorka.

Aby letový provoz odpovídal hodnotám průměrných charakteristických letových dnů ze sledovaného půlročního období, bude muset armáda nad letiště povolat i některé letouny, které zde běžně nelétají, např. JAS 39 Gripen, L 159 ALCA a podobně. Vyhodnocení záznamů z denních i nočních měření, které měřicí přístroje průběžně ukládají, bude trvat zhruba měsíc. Výsledky bude možno porovnat s výsledky měření z let 2005 a 2009.

Diskuze