Víte, od které doby se traduje úsloví „Skví se jako Pardubice?“ Vzniklo po strašném požáru, který zničil domy města roku 1507 a po němž pojal Vilém z Pernštejna úmysl vystavět nové náměstí obklopené…
Tato bezesporu pozoruhodná stavba, kombinující ve své podobě neorenesanci s klasicismem, začala psát svou dlouhou historii někdy na konci 16. století. Tehdy se jednalo o panský dvůr na předměstí, v…
Na nejstaší pardubickou sakrální stavbu narazíme jen asi 150 m západně od břehů Chrudimky a Prokopova mostu. Vypíná se na severní straně parčíkového Komenského náměstí a původní kostel zde stál již…
Východočeské Chrudimi se někdy říká „Město kostelů“. A dá se říct, že právem. Jejich počet sice není nijak přehnaně vysoký, ale většinou se jedná o stavby výrazné, významné a nějakou pozoruhodnou…
Arkádový měšťanský Mydlářovský dům v Břetislavově ulici (č. 74) je pro mnohé nejznámější i nejkrásnější chrudimskou památkou. A svým způsobem je to pravda. Původně se jednalo o pozdně gotický…
Kvalitní pískovcové barokní sochy Mater Dolorosa a Ecce Homo, které dnes zdobí parčík u kostela sv. Michala, vznikly na počátku 18. století a původně stávaly před průčelím jiného chrudimského kostela…
Chrudimský barokní morový sloup Proměnění Páně s kašnou je nejen výraznou dominantou Resselova náměstí, ale i jednou z nejkrásnějších a nejcennějších památek tohoto půvabného historického…
Někdejší klášterní kostel sv. Josefa je dnes sice znám hlavně jako sídlo skvělého Muzea barokních soch, ale za pozornost jistě stojí i samotná sakrální stavba a její historie. A byla to historie…
O chrudimské Široké ulici lze s jistou nadsázkou prohlásit, že spojuje Resselovo náměstí s jeho pomníkem. Její střední úsek je však „věnován“ zejména hodnotným barokním sochám svatých a stává se tak…
Barokní sousoší Piety patří do souboru pěti soch zdobících pískovcový parapet nad chrudimským městským náhonem. Pieta pochází z II. poloviny 18. století, jejím autorem je zřejmě místní sochař a…