Němci přes to , že měli úžasné ztráty, postupovali. Stalingrad nedobili, heroismus jeho obránců byl bezpříkladný. Dostali se sice k Moskvě, ale tam byli poraženi a jejich postup zastaven. Vrhli obrovské síly na Stalingrad, aby získali přechod přes Volhu. Jejich úsilí bylo marné. Kosa padla na kámen. Přes žulovou zeď chrabrých obránců se nedostali. Došli až na Kavkaz a tam na vrcholu hory Elbrus vztyčili prapor s hákovým křížem. 19.listopadu nastal kýžený obrat. Ruské dělostřelectvo prokazovalo při zadržování Němců neocenitelné služby. Maršálu Rokosovskému podařil se obchvat před Stalingradem a úplně zlikvidoval armádu německého maršála Taubese. 23.prosince výkvět německé armády putoval vpřed do ruského zajetí.
Jak rychle Němci postupovali, tak teď s velkými ztrátami museli ustupovat. V tomto roce byli vrženi zpět o 400 km. Rudá armáda se zmocnila Charkova a 6.listopadu byla již v Kyjevě. Byli jsme radostně vzrušeni, když nám moskevský rozhlas hlásil, že na vítězstvích rudé armády se podílí československá brigáda. Nervové napětí u nás polevilo. Byli jsem pevně přesvědčeni, že válka skončí v dohledné době úspěšně. Radostná nálada navenek projevována býti nesměla, jinak to mělo zlé následky. Štáb německé armády dlouho tajil porážku u Stalingradu. Protektorátní rozhlas holébal se jistotou ve vítězství německých zbraní.
Radostné perspektivy do budoucnosti na počátku roku vzpružily jesenčanské divadelní ochotníky ke zvýšené činnosti. 14.3. s úspěchem sehrána Tylova Paličova dcera. 16 a 23.4. se jim podařily "Perly paní Serafínky" starosvětský obrázek se zpěvy. Hra opakována 6.6. v Čepí. 10.10.úspěšně soutežili v Stroupežnického hře "Václav Hrobčický z Hrobčic" a 25.,26.12 se pochlubili Stroupežnického "Našimi furianty".
Počasí bylo normální, úroda uspokojivá.