Tento rok se vyznačuje zvýšením hrůzovlády Němců v okupovaných zemích, ale zároveň nadějnými perspektivami na ukončení války. Říšský protektor Neurath odvolán a na jeho místo dosazen krvelačný Heydrich. Ten byl 27.května zabit parašutisty v autě. Jeho usmrcení vyvolalo vlnu vzrušení nejen v Praze, ale i na venkově. Němci se mstili. Souhlas s jeho zabitím znamenal smrt. Denně hlášena jména zatčených, kteří vesměs byli popravováni. Nikdo nebyl jist, není-li udán. Několik parašutistů, kteří byli vypátráni v pražském pravoslavném kostele, byli poraveni i s mnichy, kteří jim poskytli úkryt. Zuřivost Němců byla dovršena zničením Lidic a Ležáků. Všichni muži byli postříleni, ženy s dětmi zavlečeny do koncentračních táborů Ravensbrücku. Děti si přivlastnily různé německé rodiny, zatajily jejich původ a vychovávaly je v německém duchu. Děti v nižších třídách byly vyučovány němčině 4 hod. týdně, ve vyšších 7 hod. Učitelé byli pasivní. Aby lidé získali pravdivé zprávy, poslouchali zahraniční rozhlas z Londýna a Moskvy. Proto bylo nařízeno majitelům rozhlasových přijímačů, aby dali u firem k tomu výslovně určených odstranit krátké vlny. Příjem zahraničních vln byl rušen. I přes to po úpravách byl poslech umožněn a zprávy rozšiřovány. Mnoho lidí bylo pro poslech udáno a odvezeno do koncentračních táborů. V září zemřel starosta obce Jos. Havránek. Poněvadž byl bezdětný, svěřeno hospodářství českému přesídlenci z pohraničí Brtkovi. Rovněž hospodářství č.9, na němž majitel nehospodařil, přiděleno přesídlenci Froňkovi.
V roce 1942 nebyla vyvíjena žádná kulturní činnost. Kulturní referent Arbesova okrsku divadelních ochotníků v Pardubicích vyzval členy, aby měli na mysli zářný příklad průkopníka českého divadla J.K.Tyla. Předsedovi spolku divad. ochotníků zvolen Ješina.
Zima byla neobyčejně tuhá. Od ledna do března silné mrazy. Osev byl proveden opožděně, brambory sázeny v květnu, ba i v červnu. Úroda byla dobrá. Květy stromů poškodily mrazíky, ovoce bylo málo.