Staré Jesenčany umisteni
Drobečková navigace

Úvod > Historie > Kronika - rok 1940

Kronika obce - rok 1940

 Po úspěších dosažených na východě soustředil Hitler vojenské síly na západ. V dubnu 1940 dobyl Dánsko a Norsko, 10.května Lucembursko a Holandsko, kde Němci protrhli hráze a zaplavili velkou část země mořskou vodou. Pak dobyl Belgii a obchvatem napadl Francii, která po několikátí týdnech kapitulovala. Pardubické letiště upravováno a dopravován na ně štěrk potahy rolníků. Náklady s tím spojené platili občané „protektorátní“. Ve školách zavedena od první třídy jako povinný předmět němčina. Ve vlastivědě vynechány statě z našich dějin a to doba husitská, obrozenecká, odboj v první světové válce úsilí národa o samostatný československý stát. Učitelé museli se učit němčině ve zvláštních kurzech, kde naše dějiny překrucovány a na obdiv vynášena kultura německá. Emanuel Moravec s Teunerem založili kuratoriem mládeže, která byla vedená v duchu německém. Mládež jejich svodům jen v málo případech podlehla a v celku si zachovala čistý štít. Vysoké školy 17.listopadu 1939 uzavřeny, aby postupně byli akademicky vzdělaní Češi nahraženi Němci ve školách, továrnách, úřadech a zdravotnictví. Studenti ve vysokoškolských kolejích byli v noci přepadeni a odvezeni do koncentračních táborů hlavně do Oranienburku (severně od Berlína).
 Výživa lidu byla nedostatečná, příděly potravin hlavně tuků malá. Lidé z měst hledali pomoc na venkově u rolníků ve mlýnech. Dělníci v továrnách tajně robili lisy na olejniny (řepku a mák) a v noci pilně lisovali olej. Kontingenty na dodávku obilí, masa a olejnin zvýšeny a rozšířeny o dodávky sena a slámy.
 Divadelní spolek sehrál jedno divadelní představení „Hřích lesního Křikavy“ 24.března. Návštěva byla velmi pěkná, protože jiného rozptýlení (tanec apod.) občané neměli.
 Počasí bylo celkem normální, úroda uspokojivá.

 

22. 8. Bohuslav

Zítra: Sandra

Návštěvnost stránek

138577